Ranji Trophy 2022 Schedule Squad – All Teams [Updated]

1292
Ranji Trophy 2022 Schedule Squad
Ranji Trophy 2022 Schedule Squad

Ranji Trophy 2022 Schedule Squad: The Ranji Trophy is a domestic first-class cricket championship played in India between multiple teams representing regional and state cricket associations.

The competition currently consists of 38 teams, with all 28 states in India and four of the eight union territories having at least one representation. The competition is named after the first Indian cricketer who played international cricket, Ranjitsinhji, who was also known as ‘Ranji’.

The first match of the competition was held on 4 November 1934 between Madras and Mysore at the Chepauk ground in Madras.

Ranji Trophy 2022 Schedule Squad

Ranji Trophy 2022 Groups

The tournament will be divided into 9 groups, with 8 Elite Groups and six teams in the Plate Group.

The winners of each Elite Group will progress directly to the quarter-finals, with the second-placed teams and the winner of the Plate Group playing in pre-quarters matches to determine the final eight teams.

Group A (Rajkot)
Gujarat, Kerala, Madhya Pradesh, Meghalaya
Group B (Cuttack)
Bengal, Baroda, Hyderabad, Chandigarh
Group C (Chennai)
Jammu & Kashmir, Karnataka, Puducherry, Railways
Group D (Ahmedabad)
Goa, Mumbai, Odisha, Saurashtra
Group E (Trivandrum)
Andhra, Rajasthan, Services, Uttarakhand
Group F (Delhi)
Haryana, Himachal Pradesh, Punjab, Tripura
Group G (Haryana)
Assam, Maharashtra, Uttar Pradesh, Vidarbha
Group H (Guwahati)
Chhattisgarh, Delhi, Jharkhand, Tamil Nadu
Plate Group (Kolkata)
Arunachal Pradesh, Bihar, Manipur, Mizoram, Nagaland, Sikkim

Ranji Trophy 2022 Schedule 

Ranji Trophy 2022 Schedule Squad: Originally, the tournament was scheduled to start on 16 November 2021, but was later postponed.

Ranji Trophy is all set to get underway from February 17 with as many as 38 teams participating in the event.

The pre-IPL phase consists of league matches and one pre-quarter-final. It will be played be concluded on March 15 while the board is yet to make a decision on the schedule of the post IPL phase.

Check out the Ranji Trophy 2022 Schedule below:

DateMatchGroupVenue
Feb-17Delhi vs Tamil NaduElite Group HBarsapara Cricket Stadium, Guwahati
Feb-17Jharkhand vs ChhattisgarhElite Group HNehru Stadium, Guwahati
Feb-17Bihar vs MizoramPlateJadavpur University Campus 2nd Ground, Kolkata
Feb-17Nagaland vs SikkimPlateVideocon Academy Ground, Saltair, Kolkata
Feb-17Hyderabad vs ChandigarhElite Group BVikas Cricket Ground, Bhubaneswar
Feb-17Bengal vs BarodaElite Group BBarabati Stadium, Cuttack
Feb-17Manipur vs Arunachal PradeshPlateCalcutta Cricket and Football Ground, Kolkata
Feb-17Gujarat vs Madhya PradeshElite Group ASaurashtra Cricket Association Stadium, Rajkot
Feb-17Maharashtra vs AssamElite Group GCh Bansi Lal Cricket Stadium, Rohtak
Feb-17Vidarbha vs Uttar PradeshElite Group GGurgaon Cricket Ground (SRNCC), Sultanpur, Gurgaon
Feb-17Haryana vs TripuraElite Group FPalam A Stadium, Delhi
Feb-17Punjab vs Himachal PradeshElite Group FArun Jaitley Stadium, Delhi
Feb-17Kerala vs MeghalayaElite Group ASaurashtra Cricket Association Stadium C, Rajkot
Feb-17Karnataka vs RailwaysElite Group CIndia Cement Limited Guru Nanak College Ground, Chennai
Feb-17Jammu and Kashmir vs PuducherryElite Group CSri Sivasubramaniya Nadar College of Engineering Ground, Chennai
Feb-17Saurashtra vs MumbaiElite Group DSardar Vallabhai Patel Stadium, Ahmedabad
Feb-17Odisha vs GoaElite Group DSardar Patel Stadium B Ground, Ahmedabad
Feb-17Andhra vs RajasthanElite Group ESt Xavier’s College Ground, Thiruvananthapuram
Feb-17Services vs UttarakhandElite Group EGreenfield International Stadium, Thiruvananthapuram
Feb-24Manipur vs MizoramPlateJadavpur University Campus 2nd Ground, Kolkata
Feb-24Nagaland vs Arunachal PradeshPlateVideocon Academy Ground, Saltair, Kolkata
Feb-24Tamil Nadu vs ChhattisgarhElite Group HNehru Stadium, Guwahati
Feb-24Delhi vs JharkhandElite Group HBarabati Stadium, Cuttack
Feb-24Bihar vs SikkimPlateEden Gardens, Kolkata
Feb-24Baroda vs ChandigarhElite Group BVikas Cricket Ground, Bhubaneswar
Feb-24Bengal vs HyderabadElite Group BBarabati Stadium, Cuttack
Feb-24Gujarat vs KeralaElite Group ASaurashtra Cricket Association Stadium, Rajkot
Feb-24Madhya Pradesh vs MeghalayaElite Group ASaurashtra Cricket Association Stadium C, Rajkot
Feb-24Rajasthan vs UttarakhandElite Group EGreenfield International Stadium, Thiruvananthapuram
Feb-24Railways vs PuducherryElite Group DIndia Cement Limited Guru Nanak College Ground, Chennai
Feb-24Uttar Pradesh vs AssamElite Group GCh Bansi Lal Cricket Stadium, Rohtak
Feb-24Vidarbha vs MaharashtraElite Group GGurgaon Cricket Ground (SRNCC), Sultanpur, Gurgaon
Feb-24Himachal Pradesh vs TripuraElite Group FPalam A Stadium, Delhi
Feb-24Saurashtra vs OdishaElite Group DSardar Patel Stadium B Ground, Ahmedabad
Feb-24Mumbai vs GoaElite Group DSardar Vallabhai Patel Stadium, Ahmedabad
Feb-24Andhra vs ServicesElite Group ESt Xavier’s College Ground, Thiruvananthapuram
Feb-24Karnataka vs Jammu and KashmirElite Group CIndian Institute of Technology Chemplast Ground, Chennai
Feb-24Punjab vs HaryanaElite Group FArun Jaitley Stadium, Delhi
Mar-03Nagaland vs MizoramPlateEdenGardens, Kolkata
Mar-03Bihar vs Arunachal PradeshPlateVideocon Academy Ground, Saltair, Kolkata
Mar-03Tamil Nadu vs JharkhandElite Group HNehru Stadium, Guwahati
Mar-03Delhi vs ChhattisgarhElite Group HBarsapara Cricket Stadium, Guwahati
Mar-03Manipur vs SikkimPlateJadavpur University Campus 2nd Ground, Kolkata
Mar-03Bengal vs ChandigarhElite Group BBarabati Stadium, Cuttack
Mar-03Baroda vs HyderabadElite Group BVikas Cricket Ground, Bhubaneswar
Mar-03Railways vs Jammu and KashmirElite Group CIndian Institute of Technology Chemplast Ground, Chennai
Mar-03Gujarat vs MeghalayaElite Group ASaurashtra Cricket Association Stadium, Rajkot
Mar-03Madhya Pradesh vs KeralaElite Group ASaurashtra Cricket Association Stadium C, Rajkot
Mar-03Uttar Pradesh vs MaharashtraElite Group GGurgaon Cricket Ground (SRNCC), Sultanpur, Gurgaon
Mar-03Vidarbha vs AssamElite Group GCh Bansi Lal Cricket Stadium, Rohtak
Mar-03Himachal Pradesh vs HaryanaElite Group FPalam A Stadium, Delhi
Mar-03Punjab vs TripuraElite Group FArun Jaitley Stadium, Delhi
Mar-03Rajasthan vs ServicesElite Group EGreenfield International Stadium, Thiruvananthapuram
Mar-03Andhra vs UttarakhandElite Group ESt Xavier’s College Ground, Thiruvananthapuram
Mar-03Mumbai vs OdishaElite Group DSardar Patel Stadium B Ground, Ahmedabad
Mar-03Saurashtra vs GoaElite Group DSardar Vallabhai Patel Stadium, Ahmedabad
Mar-03Karnataka vs PuducherryElite Group CSri Sivasubramaniya Nadar College of Engineering Ground, Chennai
Mar-12Jharkhand vs NagalandPre Quarter-FinalEden Gardens, Kolkata
Jun-06Bengal vs Jharkhand, 1st Quarter-Final1st Quarter-FinalJust Cricket Academy Ground, Bengaluru
Jun-06Mumbai vs Uttarakhand2nd Quarter-FinalKSCA Cricket (2) Ground, Alur
Jun-06Karnataka vs Uttar Pradesh3rd Quarter-FinalKSCA Cricket Ground, Alur
Jun-06Punjab vs Madhya Pradesh4th Quarter-FinalKSCA Cricket (3) Ground, Alur
Jun-14TBC vs TBC1st Semi-FinalKSCA Cricket Ground, Alur
Jun-14TBC vs TBC2nd Semi-FinalJust Cricket Academy Ground, Bengaluru
Jun-22TBC vs TBCFinalM.Chinnaswamy Stadium, Bengaluru

Ranji Trophy 2022 Squad

Ranji Trophy 2022 Schedule Squad: Check out the all team squad for the upcoming Ranji Trophy 2022 tournament:

Delhi Squad

Priyansh Arya, Pradeep Sangwan, Nitish Rana, Dhruv Shorey, Yash Dhull, Kshitij Sharma, Jonty Sidhu, Lakshay Thareja wk, Navdeep Saini, Simarjit Singh, Mayank Yadav, Kuldeep Yadav, Vikas Mishra, Shivang Vashist, Shivam Sharma, Himmat Singh, Lalit Yadav, Anuj Rawat Wk

Saurashtra Squad

Jay Chauhan, Jaydev Unadkat (c), Cheteshwar Pujara, Sheldon Jackson, Arpit Vasavada, Chirag Jani, Kamlesh Makwana, Dharmendrasinh Jadeja, Chetan Sakariya, Prerak Mankad, Kushang Patel, Samarth Vyas, Parthkumar Bhut, Yuvrajsinh Chudasama, Devang Karamta, Snell Patel, Kishan Parmar, and Aditya Jadeja, Vishvarajsinh Jadeja, Harvik Desai, Kevin Jivrajani

Mumbai Squad

Tanush Kotian, Prithvi Shaw (c), Aman Hakim Khan, Armaan Jaffer, Shashank Attarde, Mohit Avasthi, Yashasvi Jaiswal, Sarfaraz Khan, Dhawal Kulkarni, Shams Mulani, Siddharth Raut, Prashant Solanki, Hardik Tamore, Aditya Tare, and Arjun Tendulkar, Royston Dias, Shivam Dube, Aakarshit Gomel

Tamil Nadu Squad

Vijay Shankar (c), Washington Sundar (vc), Baba Aparajith, Aswin Crist, Kaushik Gandhi, Ganga Sridhar Raju, Baba Indrajith, Narayan Jagadeesan, R Kavin, M Mohammed, Sandeep Warrier, P Saravana Kumar, Shahrukh Khan, Manimaran Siddharth, Ragupathy Silambarasan, Laxmesha Suryaprakash, and Lakshminarayanan Vignesh, Pradosh Ranjan Paul, Ravisrinivasan Sai Kishore, Sai Sudharsan

Uttar Pradesh Squad

Jasmer Dhankhar, Dhruv Jurel, Aryan Juyal, Kuldeep Yadav (c), Almas Shaukat, Rishabh Bansal, Priyam Garg, Hardeep Singh, Madhav Kaushik, Parth Mishra, Akshdeep Nath, Ankit Rajpoot, Shanu Saini, Samarth Singh, Sameer Choudhary, Rinku Singh, Yash Dayal, and Zeeshan Ansari, Karan Sharma, Shivam Mavi, Shivam Sharma

Mizoram Squad

Taruwar Kohli (c), Bobby Zothansanga (vc), Abhay, Iqbal Abdulla, Uday Kaul, Lalmangaiha, Lalnunkima Varte, Michael Lalremkima, Joseph Lalthankhuma, Parvez Ahmed, Rosiamliana Ralte, Remruatdika Ralte, Sumit Lama, Andrew Vanlalhruaia, K Vanlalruata, and Vikash Kumar, Lalhruaizela, Reuben Lalhruaizela, B Lalnunfela

Vidarbha Squad

Aditya Sarwate, Atharva Taide, Aditya Thakare, Faiz Fazal (c), Akshay Wadkar (vc), Ganesh Bhosle, Ganesh Satish, Praful Hinge, Mohit Kale, Akshay Karnewar, Lalit Yadav, Siddhesh Neral, Yash Rathod, Sanjay Raghunath, Akshay Wakhare, Apoorv Wankhade, Siddhesh Wath, and Yash Thakur.

Sikkim Squad

Akash Luitel, Ankur Malik, Nitesh Gupta, Codanda Ajit Karthik, Kranthi Kumar, Nilesh Lamichaney, Lee Yong Lepcha, Liyan Khan, Rajiv Malay, Md Saptulla, Nasun Tamang, Rahul Tamang, Pankaj Kumar Rawat, Anwesh Sharma, Sumit Singh, Chitiz Tamang, Palzor Tamang, and Ashish Thapa.

Railways Squad

Avinash Yadav (c), Shubham Choubey, Shivam Chaudhary, Mrunal Devdhar, Arindam Ghosh, Amit Mishra, Mohammad Saif, Akshat Pandey, Akash Pandey, Pratham Singh, Vikrant Rajput, Ananta Saha, Himanshu Sangwan, Saurabh Singh, Karn Sharma, Karan Thakur, Vivek Singh, Upendra Yadav, Yuvraj Singh.

Arunachal Pradesh Squad

Neelam Obi (c), Suraj Tayam, Rajesh Bishnoi, Techi Doria, Indiya Toku, Techi Kagung, Rakesh Kumar, Techi Neri, Kumar Nyompu, Momar Ori, Manvan Patel, Akhilesh Sahani, Nazeeb Saiyed, Song Tacho, Nabam Tatang, Licha Tehi, Yab Niya, Kamsha Yangfo.

Meghalaya Squad

Punit Bisht, Aryan Bora, Anish Charak, Akash Choudhary, Nicky Dann, Ram Gurung, Himan Phukan, Chirag Khurana, Kishan Lyngdoh, Shaisngi Lyngdoh, Purajit Mandal, Kilco Marak, Morningstar Khongwir, Wanlambok Nongkhlaw, Wellmanson Passah, Prolin Phanjom, Dwaraka Ravi Teja, Dippu Sangma, Tengchan Sangma, Chengkam Sangma, Pringsang Sangma, Larry Sangma, Bamanbha Shangpliang, Nafees Siddique.

Andhra Pradesh Squad

Striker Bharat (c), S Ashish, Ashwin Hebbar, Bandaru Ayyappa, Ricky Bhui, Uppara Girinath, Girinath Reddy, CR Gnaneshwar, Karan Shinde, Maheep Kumar, Manish Golamaru, Mohammad Rafi, Naren Reddy, Prithvi Raj, Yash Sandeep, KV Sasikanth, Cheepurapalli Stephen, Pinninti Tapaswi, Thanneru Vamsi Krishna, Ahitesh Varma, and Tripurana Vijay.

Bengal Squad

Abhimanyu Easwaran (c), Abishek Porel, Akash Deep, Writtick Chatterjee, Sudip Chatterjee, Nilkantha Das, Abhishek Das, Sudip Kumar Gharami, Habib Gandhi, Karan Lal, Anustup Majumdar, Sayan Mondal, Mukesh Kumar, Ishan Porel, Pradipta Pramanik, Geet Puri, Abhishek Raman, Ritwik Roy Chowdhury, Kazi Saifi, Shahbaz Ahmed, and Manoj Tiwary.

Gujarat Squad

Bhargav Merai (c), Het Patel (vc), Rujul Bhatt, Saurav Chauhan, Piyush Chawla, Siddharth Desai, Chintan Gaja, Manan Hingrajia, Manprit Juneja, Roosh Kalaria, Umang Kumar, Jayveer Parmar, Kathan Patel, Tejas Patel, Karan Patel, Priyesh Patel, Abhinav Tandel, and Parth Vaghani.

Baroda Squad

Kedar Dhevdhar, Vishnu Solanki, Pratyush Kumar, Shivalik Sharma, Krunal Pandya, Abhimanyusingh Rajput, Dhruv Patel, Mitesh Patel, Lukman Meriwala, Babasafikhan Pathan (wk), Atit Sheth, Bhargav Bhatt, Parth Kohli, Shashwat Rawat, Soyeb Sopariya, Kartik Kakade, Gurjindersingh Mann, Jyotsnil Singh, Ninad Rathwa, and Akshay More.

Kerala Squad

Sachin Baby (c), Vishnu Vinod (wk), Anand Krishnan, Rohan Kunnumel Vatsal Govind, Rahul P, Salman Nizar, Sanju Samson, Jalaj Saxena, Sijo Mon Joseph, Akshay K C, Mithun, Basil NP, Nideesh M D, Manu Krishnan, Basil Thampi Fanoos F, Sreeshanth S, Akshay Chandran, Varun Nayanar K), Anand Jospeh Vinoop Manoharan, Arun M, Vaishak Chandran.

Karanataka Squad

Manish Pandey, Samarth R, Agarwal, Padikkal, Karun Nair, Siddharth KV, Nischal, Sharath, Shreyas Gopal, Gowtham, Shubhang Hegde, Suchith, KC Cariappa, Ronit, Koukshik V, Vyshak V, Venkatesh M, Vidwath Kaverappa, Kishan Bedare.

Maharashtra Squad

Ankeet Bawane (Captain), Rahul Tripathi, Yash Nahar, Pavan Shah, Naushad Shaikh, Azim Kazi, Vishant More (wicket-keeper), Satyajeet Bachhav, Avdhoot Dandekar (wicket-keeper), Taranjitsingh Dhillon, Mukesh Choudhary, Ashay Palkar, Pradeep Dadhe, Divyang Hinganekar, Yash Kshirsagar, Vishal Gite, Nikit Dhumal, Siddhesh Veer, Manoj Ingale, Vicky Ostwal, Kaushal Tambe.

Haryana Squad

Ankit Kumar, Himanshu Rana, Shubham Rohilla, Rohit Parmod Sharma, Nitesh Hooda, Nishant Sindhu, Sumit Kumar, Dinesh Bana, Kapil Hooda, Ashok Sandhu, Ravi Balhara, Ajit Chahal, Anshul Kamboj, Amit Rana, Shivam Chauhan, Jayant Yadav.

Jharkhand Squad

Saurabh Tiwary (c), Virat Singh, Kumar Deobrat, Kumar Suraj, Anukul Roy, Kumar Kushagra, Nazim Siddiqui, Ashish Kumar, Manishi, Sushant Mishra, Shahbaz Nadeem, Utkarsh Singh, Bal Krishna, Pankaj Kishor Kumar, Sahil Raj, Vikash Vishal.

Puducherry Squad

Gonnabattula Chiranjeevi, Damodaren Rohit, Paras Dogra, Pavan Deshpande, Madhavan Manohar, A Aravinddaraj, Suboth Bhati, Fabid Ahmed, Gurvinder Singh, Neyan Shyam Kangayan, Astish Rajiv, Sagar Trivedi, Sagar Udeshi. Arvind Kothandapani, Karthikeyan Jayasundaram, Premraj Rajavelu, R Ragupathy, Raghu Sharma, Vengadeshwaran.

Bihar Squad

Babul Kumar, Mangal Mahrour, Yashasvi Rishav, Ashutosh Aman, Bipin Saurabh, Nikhil Anand, Lakhan Raja, Pratyush Singh, Sachin Kumar, Abhijeet Saket, Sakibul Gani, Rishav Raj, Malay Raj, Harsh Singh.

Goa Squad

Snehal Suhas Kauthankar (c), Sumiran Amonkar, Amogh Sunil Desai, Prathamesh Gawas, Aditya Kaushik, Darshan Misal, Suyash Prabhudessai, Shubham Ranjane, Amit Yadav, Shrikant Wagh, Samar Shravan Dubhashi, Eknath Kerkar, Felix Alemao, Harshad Hanumant Gadekar, Lakshay Garg, Amulya Pandrekar, Vishambar Kahlon, Heramb Parab, Vijesh Prabhudessai, Malliksab Sirur.

Himachal Pradesh Squad

Nikhil Gangta, Ankit Kalsi, Praveen Thakur, Ekant Sen, Nitin Sharma, Abhimanyu Rana, Rishi Dhawan, Pankaj Jaiswal, Raghav Dhawan, Ankush Bains, Prashant Chopra, Vaibhav Arora, Mayank Dagar, Vinay Guletiya, Arpit Guleria, Gurvinder Singh, Akash Vashisht, Shubham Arora, Sidharth Sharma.

Manipur Squad

Samson Singh, Sheiteendra Singh, Kishan Thokchom, Nirisingh Yadav, Kishan Singha, Bishworjit Konthoujam, Nitesh Sedai, Ajay Lamabam Singh, Rex Singh, Sultan Karim, Al Bashid Muhammed, Johnson Singh, Langlonyamba Keishangbam, Thomas Moirangthem, Prafullomani Singh, Bonny Chingangbam, Bimol Singh, Kangabam Priyojit Singh, Thokchom Santosh.

Nagaland Squad

Rongsen Jonathan, Mungkham Phom, Sedezhalie Rupero, Hokaito Zhimomi, Imliwati Lemtur, Shrikant Mundhe, Chetan Bist, Temjentoshi Jamir, Abu Nechim, Tahmeed Rahman, Chopise Hopongkyu, Khrievitso Kense, Nzanthung Mozhui, Magaho Chisthi.

Chattisgarh Squad

Harpreet Singh Bhatia (c), Ashutosh Singh, Akhil Herwadkar, Amandeep Khare, Shashank Singh, Anuj Tiwary, Shubham Agarwal, Lavin Coster, Ajay Jadav Mandal, Pankaj Kumar Rao, Veer Pratap Singh, Ravi Kiran, Sumit Rulkar, Shakeeb Ahmed, Sanjeet Desai, Sanindhya Hurkat, Sourabh Majumdar, Shahbaz Hussain, Vishvas Malik.

Hyderabad Squad

Tanmay Agarwal (c), Tilak Varma, Alankrit Agarwal, Jaweed Ali, Kartikeya Kak, Akshath Reddy, Rohit Rayudu, Chandan Sahani, Adul Ela Ali Quraisi, Rahul Buddhi, Hanuma Vihari, Tanay Thyagarajan, Prateek Reddy, Himalay Agarwal, Mehdi Hassan, Mickil Jaiswal, Chama V Milind, Chinntla Rakshann Readdi, Telukupalli Ravi Teja, PS Chaitanya Reddy.

Punjab Squad

Abhijeet Garg, Anmolpreet Singh, Gurkeerat Singh Mann, Jiwanjot Singh, Anmol Malhotra, Mandeep Singh, Ramandeep Singh, Nehal Wadhera, Gurnoor Brar, Sanvir Singh, Abhishek Sharma, Baltej Singh Dhanda, Prabhsinran Singh, Arshdeep Singh, Vinay Choudhary, Prerit Dutta, Siddharth Kaul, Mayank Markande, Ashwani Kumar.

Assam Squad

Pallavkumar Das, Rishav Das, Riyan Parag, Gokul Sharma, Swarupam Purkayastha, Kunal Saikai (c), Hrishikesh Tamuli, Roshan Alam, Pritam Das, Denish Das, Arup Das, Amlanjyoti Paresh Das, Saahil Jain, Ranjit Mali, Subham Mandal, Mukhtar Hussain, Sidharth Sarmah.

Chandigarh Squad

Manan Vohra (c), Arslan Khan, Shivam Bhambri, Harnoor Singh, Sarul Kanwar, Ankit Kaushik, Gurinder Singh, Arjit Pannu, Jaskaranvir Singh, Raj Bawa, Yuvraj Choudhary, Shresth Nirmohi, Aman Bharti, Gaurav Gambhir, Gaurav Puri, Jagjit Singh, Amrit Lubana.

Jammu & Kashmir Squad

Ian Dev Singh (c), Abdul Samad, Abid Mushtaq, Auqib Nabi, Akash Choudhary, Ram Dayal, Fazil Rashid, Henan Nazir, Mujtaba Yousuf, Parvez Rasool, Shubham Pundir, Qamran Iqbal, Suryansh Raina, Rohit Sharma, Sahil Lotra, Shivansh Sharma, Taizeem Tak, Umar Nazir Mir, Umran Malik, Jatin Wadhwan, Yudhvir Singh.

Rajasthan Squad

Ashok Menaria (c), Mahipal Lomror, Khaleel Ahmed, Anirudh Singh, Anirudh Singh, Rajesh Bishnoi, Aniket Choudhary, Chandrapal Singh, Aditya Garhwal, Deepak Hooda, Mohit Jain, Deepak Karwasara, Yash Kothari, Abhimanyu Lamba, Menender Singh, Kamlesh Nagarkoti, Samarpit Joshi, Shubham Sharma, Rituraj Singh, Manav Suthar, Tanveer Ul-Haq.

Odisha Squad

Subhranshu Senapati (c), Sandeep Pattnaik, Shantanu Mishra, Govinda Poddar, Debabrata Pradhan, Ashish Rai, Abhishek Raut, Anurag Sarangi, Basant Mohanty, Anshuman Rath, Rajesh Dhuper, Sujit Lenka, Jayanta Behera, Subham Nayak, Pappu Roy, Rajesh Mohanty, Rakesh Pattnaik, Debasis Samantray, Tarani Sa.

Services Squad

Anshul Gupta, Devender Lohchab, Mumtaz Qadir, Ravi Chauhan, Shubham Rohilla, Hardik Rajeev Sethi, Shamsher Yadav, Vikash Yadav, Irfan Khan, Rajat Paliwal, Mohit Ahlawat, Arun Bamal, Koteshwar Rao, Pulkit Narang, Sachidanand Pandey, Diwesh Pathania, Poonam Poonia, Arjun Sharma, Nitin Yadav, Sagar Sharma, Shivam Tiwari, Rahul Singh, Rahul Singh.

Uttarakhand Squad

Jay Bista (c), Dikshanshu Negi, Avneesh Sudha, Himanshu Bisht, Robin Bist, Kunal Chandela, Deepak Dhopala, Kamal Singh, Nikhil Kohli, Akash Madhwal, Mayank Mishra, Deepesh Nainwal, Dipankar Ramola, Saurabh Rawat, Arya Sethi, Shivam Khurana, Swapnil Singh, Tanush Gusain, Agrim Tiwari.

Madhya Pradesh Squad

Aditya Shrivastava (c), Rajat Patidar, Anubhav Agarwal, Akshat Raghuwanshi, Arshad Khan, Puneet Datey, Yash Dubey, Gaurav Yadav, Mihir Hirwani, Saransh Jain, Kumar Kartikeya, Himanshu Mantri, Ishwar Pandey, Rameez Khan, Ajay Rohera, Parth Sahani, Kuldeep Sen, Shumham Sharma, Rakesh Thakur, Prithviraj Singh Tomar, Avesh Khan, Venkatesh Iyer.

Tripura Squad

KB Pawan (c), Rajat Dey, Amit Ali, Saurabh Das, Bikramkumar Das, Dipayan Debbarma, Subham Ghosh, Bishal Ghosh, Samit Gohel, Sanjay Majumdar, Manisankar Murasingh, Chiranjit Paul, Sankar Paul, Rana Dutta, Ajoy Sarkar, Nirupam Sen, Nirupam Sen Choudhary, Rahil Shah, Samrat Singha, Ashsih Yadav.

Ranji Trophy Winners List

The first edition of the tournament was won by Bombay (now known as Mumbai). Mumbai/Bombay has played in 46 finals and has won a total of 41 Ranji Trophy champions, the most by any team on the Ranji winners list.

SeasonWinnerRunner-up
2022TBATBA
2019–20SaurashtraBengal
2018–19VidarbhaSaurashtra
2017–18VidarbhaDelhi
2016–17GujaratMumbai
2015–16MumbaiSaurashtra
2014–15KarnatakaTamil Nadu
2013–14KarnatakaMaharashtra
2012–13MumbaiSaurashtra
2011–12RajasthanTamil Nadu
2010–11RajasthanBaroda
2009–10MumbaiKarnataka
2008–09MumbaiUttar Pradesh
2007–08DelhiUttar Pradesh
2006–07MumbaiBengal
2005–06Uttar PradeshBengal
2004–05RailwaysPunjab
2003–04MumbaiTamil Nadu
2002–03MumbaiTamil Nadu
2001–02RailwaysBaroda
2000–01BarodaRailways
1999–00MumbaiHyderabad
1998–99Karnataka
Madhya Pradesh
1997–98KarnatakaUttar Pradesh
1996–97MumbaiDelhi
1995–96KarnatakaTamil Nadu
1994–95BombayPunjab
1993–94BombayBengal
1992–93PunjabMaharashtra
1991–92DelhiTamil Nadu
1990–91HaryanaBombay
1989–90BengalDelhi
1988–89DelhiBengal
1987–88Tamil NaduRailways
1986–87HyderabadDelhi
1985–86DelhiHaryana
1984–85BombayDelhi
1983–84BombayDelhi
1982–83KarnatakaBombay
1981–82DelhiKarnataka
1980–81BombayDelhi
1979–80DelhiBombay
1978–79DelhiKarnataka
1977–78KarnatakaUttar Pradesh
1976–77BombayDelhi
1975–76BombayBihar
1974–75BombayKarnataka
1973–74KarnatakaRajasthan
1972–73BombayTamil Nadu
1971–72BombayBengal
1970–71BombayMaharashtra
1969–70BombayRajasthan
1968–69BombayBengal
1967–68BombayMadras
1966–67BombayRajasthan
1965–66BombayRajasthan
1964–65BombayHyderabad
1963–64BombayRajasthan
1962–63BombayRajasthan
1961–62BombayRajasthan
1960–61BombayRajasthan
1959–60BombayMysore
1958–59BombayBengal
1957–58BarodaServices
1956–57BombayServices
1955–56BombayBengal
1954–55MadrasHolkar
1953–54BombayHolkar
1952–53HolkarBengal
1951–52BombayHolkar
1950–51HolkarGujarat
1949–50BarodaHolkar
1948–49BombayBaroda
1947–48HolkarBombay
1946–47BarodaHolkar
1945–46HolkarBaroda
1944–45BombayHolkar
1943–44Western IndiaBengal
1942–43BarodaHyderabad
1941–42BombayMysore
1940–41MaharashtraMadras
1939–40Maharashtra
United Provinces
1938–39Bengal
Southern Punjab
1937–38HyderabadNawanagar
1936–37NawanagarBengal
1935–36BombayMadras
1934–35BombayNorthern India