Men’s African Games 2024 Schedule, Squad

Men's African Games 2024

The Men’s African Games 2024 will kickstart on March 17 with the final game to be placed on March 23. The tournament will be hosted by the Association of National Olympic Committees of Africa.

Men’s African Games 2024

A total of 8 teams will participate in the tournament where the teams will be divided into 4 teams of two groups. Ghana, Kenya, South Africa and Uganda are placed under Group A while Namibia, Nigeria, Tanzania and Zimbabwe are placed under Group B.

Men’s African Games 2024 Schedule

Each team will play a total of 3 games in a single round-robin format with the top teams from each group will advance to the knockout round. Check out the Mens African Games 2024 Schedule below with IST, GMT and Local time details:

Date Match Venue IST GMT/Local
Mar 17, Sun Namibia vs Zimbabwe, 1st Match, Group B Achimota Senior Secondary School A Field, Accra 3:00 PM 09:30 AM GMT / 09:30 AM LOCAL
Nigeria vs Tanzania, 2nd Match, Group B Achimota Senior Secondary School B Field, Accra 3:00 PM 09:30 AM GMT / 09:30 AM LOCAL
Ghana vs South Africa, 3rd Match, Group A Achimota Senior Secondary School A Field, Accra 7:20 PM 01:50 PM GMT / 01:50 PM LOCAL
Kenya vs Uganda, 4th Match, Group A Achimota Senior Secondary School B Field, Accra 7:20 PM 01:50 PM GMT / 01:50 PM LOCAL
Mar 18, Mon Tanzania vs Zimbabwe, 5th Match, Group B Achimota Senior Secondary School A Field, Accra 3:00 PM 09:30 AM GMT / 09:30 AM LOCAL
Namibia vs Nigeria, 6th Match, Group B Achimota Senior Secondary School B Field, Accra 3:00 PM 09:30 AM GMT / 09:30 AM LOCAL
Kenya vs South Africa, 7th Match, Group A Achimota Senior Secondary School A Field, Accra 7:20 PM 01:50 PM GMT / 01:50 PM LOCAL
Ghana vs Uganda, 8th Match, Group A Achimota Senior Secondary School B Field, Accra 7:20 PM 01:50 PM GMT / 01:50 PM LOCAL
Mar 20, Wed Ghana vs Kenya, 10th Match, Group A Achimota Senior Secondary School B Field, Accra 3:00 PM 09:30 AM GMT / 09:30 AM LOCAL
South Africa vs Uganda, 9th Match, Group A Achimota Senior Secondary School A Field, Accra 3:00 PM 09:30 AM GMT / 09:30 AM LOCAL
Nigeria vs Zimbabwe, 11th Match, Group B Achimota Senior Secondary School A Field, Accra 7:20 PM 01:50 PM GMT / 01:50 PM LOCAL
Namibia vs Tanzania, 12th Match, Group B Achimota Senior Secondary School B Field, Accra 7:20 PM 01:50 PM GMT / 01:50 PM LOCAL
Mar 21, Thu TBC vs TBC, 1st Semi-Final (A1 v B2) Achimota Senior Secondary School A Field, Accra 3:00 PM 09:30 AM GMT / 09:30 AM LOCAL
TBC vs TBC, 2nd Semi-Final (B1 v A2) Achimota Senior Secondary School A Field, Accra 7:20 PM 01:50 PM GMT / 01:50 PM LOCAL
Mar 23, Sat TBC vs TBC, 3rd Place Play-off Achimota Senior Secondary School A Field, Accra 3:00 PM 09:30 AM GMT / 09:30 AM LOCAL
TBC vs TBC, Final Achimota Senior Secondary School A Field, Accra 7:20 PM 01:50 PM GMT / 01:50 PM LOCAL

 

Men’s African Games 2024 Squad

Check out the full Mens African Games 2024 Squad details below:

Zimbabwe

Ashley Mufandauya, Brian Bennett, Nick Welch, Rodney Mupfudza, Jonathan Campell, Tashinga Musekiwa, Tony Munyonga, Clive Madande (c and wk), Tadiwanashe Marumani (Wk), Alex Falao, Kudakwashe Macheka, Owen Muzondo, Takudzwa Chataira, Trevor Gwandu, Wallace Mubaiwa

Ghana

Samson Awiah (c), Alex Osei, Daniel Anefie, Kelvin Awala, Godfred Bakiweyem, James Vifah, Lee Nyarko, Obed Harvey, Rexford Bakum, Richmond Baaleri, Devender Singh (wk), Joseph Theodore (wk), Kofi Bagabena, Michael Aboagye, Philip Yevugah, Syed Aqeel Israr

South Africa

Dylan Bester, Jesse Prodehl, Lwandi Tywaku, Maahir Joseph, Ethan Fosler, Hardus Coetzer, Jason Raubenheimer, Minenhle Ntobela, Orapeleng Motlhoaring, Nathan Roux (Wk), Aohiwe Yako, George Van Heerden (c), Heinrich Pieterse, Lehan Botha, Lifa Ntanzi

Uganda

Robinson Obuya, Ronald Lutaaya, Simon Ssesazi, Alpesh Ramjani, Dinesh Nakrani, Juma Miyagi, Kenneth Waiswa, Pascal Murungi, Riazat Ali Shah, Cyrus Kakuru (wk), Fred Achelam, Roger Mukasa (wk), Bilal Hassan, Brian Masaba (c), Cosmas Kyewuta, Frank Nsubuga, Henry Ssenyondo, Innocent Mwebaze

Kenya

Pushkar Sharma, Rakep Patel (c), Rushab Patel, Sukhdeep Singh, Collins Obuya, Nelson Odhiambo, Sachin Bhudia, Irfan Karim, Emmanuel Bundi, Francis Mutua, Gerard Muthui, Lucas Oluoch, Shem Ngoche, Vishil Patel, Vraj Patel

Namibia

Malan Kruger, Michael Van Lingen, Nicol Loftie-Eaton, Nikolaas Davin, Pikky Ya France, Gerhard Erasmus, Jan Frylinck, JJ Smit (c), Shaun Fouche, Gerhard Van Rensburg, Jean- Pierre Kotze, Zane Green (wk), Ben Shikongo, Bernard Scholtz, Handre Klazinge, Jack Brassell, Ruben Trumpelmann, Tangeni Lungameni

Nigeria

Akhere Isesele, Daniel Ajekun, Joshua Asia, Sesan Adedeji, Chiemelie Udekwe, Isaac Okpe, Vincent Adewoye, Sulaimon Runsewe (wk), Isaac Danladi, Peter Aho, Prosper Useni, Ridwan Abdulkareem, Solomon Chilemanya, Sylvester Okpe (c), Taiwo Mohammed

Tanzania

Ivan Selemani, Jumanne Masquater, Seif Athumani, Kassim Nassoro, Mohamed Simba, Mohamed Yunusu Issa, Salum Jumbe (c), Sanjaykumar Thakor, Zamoyoni Jabeneke, Abdallah Jabiri, Mohamed Omary, Ally Kimote, Johnson Nyambo, Yalinde Nkanya

CHECKIPL 2024 Schedule, Squad, Rules – Full Fixtures Time Table