Ranji Trophy 2022-23 Schedule, Squad – All Teams [Updated]

Ranji Trophy 2022-23 Schedule

Ranji Trophy 2023 Schedule Squad: The Ranji Trophy is a domestic first-class cricket championship played in India between multiple teams representing regional and state cricket associations.

The competition currently consists of 38 teams, with all 28 states in India and four of the eight union territories having at least one representation. The competition is named after the first Indian cricketer who played international cricket, Ranjitsinhji, who was also known as ‘Ranji’.

Ranji Trophy 2022-23 Schedule Squad

Ranji Trophy 2022-23 Schedule: The first match of the Ranji Trophy 2022-23 is scheduled to play between Sikkim and Manipur on December 13 at SICA ground, Rangpo.

Ranji Trophy 2021-22 winner
Madhya Pradesh won Ranji Trophy 2021-22 by beating Mumbai in Final

Ranji Trophy 2022-23 Groups

Ranji Trophy 2022-23 Schedule: The tournament will be divided into 5 groups with four elite groups and one plate group. Each group will contain 8 teams while the plate group will contain only 6 groups. Following are the details of the Ranji Trophy 2022-23 Groups:

  • Group A: Bengal, Baroda, Odisha, Haryana, Himachal Pradesh, Uttar Pradesh, Uttarakhand, Nagaland
  • Group B: Andhra Pradesh, Assam, Saurashtra, Hyderabad, Tamil Nadu, Mumbai, Maharashtra, Delhi
  • Group C: Rajasthan, Puducherry, Chhattisgarh, Karnataka, Kerala, Jharkhand, Goa, Services
  • Group D: Jammu and Kashmir, Madhya Pradesh, Punjab, Chandigarh, Tripura, Gujarat, Vidarbha, Railways
  • Plate Group: Arunachal Pradesh, Sikkim, Manipur, Mizoram, Meghalaya, Bihar

Ranji Trophy 2022-23 Schedule

Ranji Trophy 2022-23 Schedule: The 88th season of the Ranji Trophy will begin on December 13, 2022 and is scheduled to finish on February 20, 2023. Madhya Pradesh are the defending champions, winning their first Ranji Trophy title the previous season.

Following are the details of the Ranji Trophy 2022-23 Schedule:

Date Match Venue
December 13, 2022 Bengal v Uttar Pradesh (Elite A) Kolkata
December 13, 2022 Baroda v Odisha (Elite A) Bhubaneshwar
December 13, 2022 Nagaland v Uttarakhand (Elite A) Sovima
December 13, 2022 Haryana v Himachal Pradesh (Elite A) Rohtak
December 13, 2022 Andhra v Mumbai (Elite B) Vizianagaram
December 13, 2022 Delhi v Maharashtra (Elite B) Pune
December 13, 2022 Assam v Saurashtra (Elite B) Guwahati
December 13, 2022 Hyderabad v Tamil Nadu (Elite B) Hyderabad
December 13, 2022 Chhattisgarh v Puducherry (Elite C) Puducherry
December 13, 2022 Jharkhand v Kerala (Elite C) Ranchi
December 13, 2022 Goa v Rajasthan (Elite C) Porvorim
December 13, 2022 Karnataka v Services (Elite C) Bengaluru
December 13, 2022 Chandigarh v Punjab (Elite D) Mohali
December 13, 2022 Jammu and Kashmir v Madhya Pradesh (Elite D) Jammu
December 13, 2022 Railways v Vidarbha (Elite D) Nagpur
December 13, 2022 Gujarat v Tripura (Elite D) Agartala
December 13, 2022 Manipur v Sikkim (Plate) Rangpo
December 13, 2022 Arunachal Pradesh v Bihar (Plate) Patna
December 13, 2022 Meghalaya v Mizoram (Plate) Nadiad
December 20, 2022 Bengal v Himachal Pradesh (Elite A) Kolkata
December 20, 2022 Baroda v Haryana (Elite A) Vadodara
December 20, 2022 Odisha v Uttarakhand (Elite A) Dehradun
December 20, 2022 Nagaland v Uttar Pradesh (Elite A) Sovima
December 20, 2022 Assam v Delhi (Elite B) Guwahati
December 20, 2022 Andhra v Tamil Nadu (Elite B) Coimbatore
December 20, 2022 Maharashtra v Saurashtra (Elite B) Rajkot
December 20, 2022 Hyderabad v Mumbai (Elite B) Mumbai
December 20, 2022 Chhattisgarh v Services (Elite C) Delhi
December 20, 2022 Karnataka v Puducherry (Elite C) Bengaluru
December 20, 2022 Goa v Jharkhand (Elite C) Jamshedpur
December 20, 2022 Kerala v Rajasthan (Elite C) Jaipur
December 20, 2022 Chandigarh v Madhya Pradesh (Elite D) Indore
December 20, 2022 Punjab v Railways (Elite D) Delhi
December 20, 2022 Gujarat v Jammu and Kashmir (Elite D) Ahmedabad
December 20, 2022 Tripura v Vidarbha (Elite D) Nagpur
December 20, 2022 Bihar v Manipur (Plate) Ahmedabad
December 20, 2022 Arunachal Pradesh v Mizoram (Plate) Anand
December 20, 2022 Meghalaya v Sikkim (Plate) Shillong
December 22, 2022 Railways vs Punjab, Elite Group D Delhi
December 27, 2022 Baroda v Uttar Pradesh (Elite A) Vadodara
December 27, 2022 Bengal v Nagaland (Elite A) Sovima
December 27, 2022 Haryana v Odisha (Elite A) Cuttack
December 27, 2022 Himachal Pradesh v Uttarakhand (Elite A) Dehradun
December 27, 2022 Andhra v Maharashtra (Elite B) Vizianagaram
December 27, 2022 Assam v Hyderabad (Elite B) Hyderabad
December 27, 2022 Delhi v Tamil Nadu (Elite B) Delhi
December 27, 2022 Mumbai v Saurashtra (Elite B) Mumbai
December 27, 2022 Chhattisgarh v Kerala (Elite C) Thumba
December 27, 2022 Goa v Karnataka (Elite C) Porvorim
December 27, 2022 Jharkhand v Services (Elite C) Jamshedpur
December 27, 2022 Puducherry v Rajasthan (Elite C) Puducherry
December 27, 2022 Chandigarh v Gujarat (Elite D) Ahmedabad
December 27, 2022 Jammu and Kashmir v Vidarbha (Elite D) Nagpur
December 27, 2022 Madhya Pradesh v Railways (Elite D) Delhi
December 27, 2022 Punjab v Tripura (Elite D) Agartala
December 27, 2022 Arunachal Pradesh v Manipur (Plate) Anand
December 27, 2022 Bihar v Meghalaya (Plate) Shillong
December 27, 2022 Mizoram v Sikkim (Plate) Rangpo
January 3, 2023 Bengal v Uttarakhand (Elite A) Dehradun
January 3, 2023 Baroda v Himachal Pradesh (Elite A) Vadodara
January 3, 2023 Nagaland v Odisha (Elite A) Cuttack
January 3, 2023 Haryana v Uttar Pradesh (Elite A) Kanpur
January 3, 2023 Andhra v Hyderabad (Elite B) Vizianagaram
January 3, 2023 Delhi v Saurashtra (Elite B) Rajkot
January 3, 2023 Assam v Maharashtra (Elite B) Pune
January 3, 2023 Mumbai v Tamil Nadu (Elite B) Mumbai
January 3, 2023 Chhattisgarh v Karnataka (Elite C) Raipur
January 3, 2023 Puducherry v Services (Elite C) Delhi
January 3, 2023 Jharkhand v Rajasthan (Elite C) Jaipur
January 3, 2023 Goa v Kerala (Elite C) Thumba
January 3, 2023 Chandigarh v Tripura (Elite D) Agartala
January 3, 2023 Jammu and Kashmir v Railways (Elite D) Delhi
January 3, 2023 Gujarat v Punjab (Elite D) Valsad
January 3, 2023 Madhya Pradesh v Vidarbha (Elite D) Indore
January 3, 2023 Bihar v Sikkim (Plate) Patna
January 3, 2023 Arunachal Pradesh v Meghalaya (Plate) Anand
January 3, 2023 Manipur v Mizoram (Plate) Ahmedabad
January 10, 2023 Himachal Pradesh v Odisha (Elite A) Nadaun
January 10, 2023 Baroda v Bengal (Elite A) Kolkata
January 10, 2023 Uttar Pradesh v Uttarakhand (Elite A) Kanpur
January 10, 2023 Haryana v Nagaland (Elite A) Rohtak
January 10, 2023 Andhra v Delhi (Elite B) Delhi
January 10, 2023 Maharashtra v Tamil Nadu (Elite B) Pune
January 10, 2023 Assam v Mumbai (Elite B) Guwahati
January 10, 2023 Hyderabad v Saurashtra (Elite B) Hyderabad
January 10, 2023 Goa v Puducherry (Elite C) Porvorim
January 10, 2023 Chhattisgarh v Jharkhand (Elite C) Raipur
January 10, 2023 Kerala v Services (Elite C) Thumba
January 10, 2023 Karnataka v Rajasthan (Elite C) TBC
January 10, 2023 Railways v Tripura (Elite D) Delhi
January 10, 2023 Chandigarh v Vidarbha (Elite D) Chandigarh
January 10, 2023 Jammu and Kashmir v Punjab (Elite D) Mohali
January 10, 2023 Gujarat v Madhya Pradesh (Elite D) Indore
January 10, 2023 Arunachal Pradesh v Sikkim (Plate) Rangpo
January 10, 2023 Manipur v Meghalaya (Plate) Shillong
January 10, 2023 Bihar v Mizoram (Plate) Nadiad
January 17, 2023 Baroda v Uttarakhand (Elite A) Dehradun
January 17, 2023 Himachal Pradesh v Nagaland (Elite A) Nadaun
January 17, 2023 Bengal v Haryana (Elite A) Rohtak
January 17, 2023 Odisha v Uttar Pradesh (Elite A) Meerut
January 17, 2023 Hyderabad v Maharashtra (Elite B) Pune
January 17, 2023 Andhra v Saurashtra (Elite B) Rajkot
January 17, 2023 Delhi v Mumbai (Elite B) Delhi
January 17, 2023 Assam v Tamil Nadu (Elite B) Chennai
January 17, 2023 Chhattisgarh v Rajasthan (Elite C) Jodhpur
January 17, 2023 Karnataka v Kerala (Elite C) Thumba
January 17, 2023 Jharkhand v Puducherry (Elite C) Puducherry
January 17, 2023 Goa v Services (Elite C) Delhi
January 17, 2023 Chandigarh v Railways (Elite D) Chandigarh
January 17, 2023 Jammu and Kashmir v Tripura (Elite D) Jammu
January 17, 2023 Gujarat v Vidarbha (Elite D) Nagpur
January 17, 2023 TBC vs TBC, 1st semi final Plate Group TBC
January 17, 2023 TBC vs TBC, 2nd semi final Plate Group TBC
January 17, 2023 TBC vs TBC, 5th Place play-off Plate Group TBC
January 17, 2023 Madhya Pradesh v Punjab (Elite D) Mohali
January 24, 2023 Baroda v Nagaland (Elite A) TBD
January 24, 2023 Bengal v Odisha (Elite A) TBD
January 24, 2023 Haryana v Uttarakhand (Elite A) TBD
January 24, 2023 Himachal Pradesh v Uttar Pradesh (Elite A) TBD
January 24, 2023 Andhra v Assam (Elite B) TBD
January 24, 2023 Delhi v Hyderabad (Elite B) TBD
January 24, 2023 Maharashtra v Mumbai (Elite B) TBD
January 24, 2023 Saurashtra v Tamil Nadu (Elite B) TBD
January 24, 2023 Chhattisgarh v Goa (Elite C) TBD
January 24, 2023 Jharkhand v Karnataka (Elite C) TBD
January 24, 2023 Kerala v Puducherry (Elite C) TBD
January 24, 2023 Rajasthan v Services (Elite C) TBD
January 24, 2023 Chandigarh v Jammu and Kashmir (Elite D) TBD
January 24, 2023 Gujarat v Railways (Elite D) TBD
January 24, 2023 Madhya Pradesh v Tripura (Elite D) TBD
January 24, 2023 Punjab v Vidarbha (Elite D) TBD
January 25, 2023 TBD v TBD (Plate Final) TBD
January 31, 2023 TBD v TBD (Quarter-final) TBD
January 31, 2023 TBD v TBD (Quarter-final) TBD
January 31, 2023 TBD v TBD (Quarter-final) TBD
January 31, 2023 TBD v TBD (Quarter-final) TBD
February 8, 2023 TBD v TBD (Semi-final) TBD
February 8, 2023 TBD v TBD (Semi-final) TBD
February 16, 2023 TBD v TBD (Final) TBD

Ranji Trophy 2022-23 Squad

Ranji Trophy 2022-23 Squad: Following are the details of all team squads for the upcoming Ranji Trophy 2022-23 tournament:

Arunachal Pradesh Squad

Suraj Tayam (c), Kamsha Yangfo (vc), Chetan Anand, Rahul Dalal, Techi Doria, Nabam Abo, Nabam Tempol, Neelam Obi, Techi Neri, Kumar Nyompu, Rohan Sharma, Akhilesh Sahani, Myendung Singpho, Teshi Tiku, Yab Niya

Andhra Squad

Hanuma Vihari (c), Ricky Bhui (vc), S Ashish, Ashwin Hebbar, Bandaru Ayyappa, Uppara Girinath, CR Gnaneshwar, Karan Shinde, Lalith Mohan, M Madhav Rayudu, Manish Golamaru, Nitish Kumar Reddy, Shaik Rasheed, Abhishek Reddy, KV Sasikanth, Shoaib Md Khan, Kodavandla Sudharsan, Pinninti Tapaswi, Vamsi Krishna.

Assam Squad

Kunal Saikia (c), Avinov Choudhury, Rishav Das, Mrinmoy Dutt, Rahul Hazarika, Sunil Lachit, Subhama Mandal, Mukhtar Hussain, Riyan Parag, Swarupam Purkayastha, Sibsankar Roy, Sidharth Sarmah, Akash Sengupta, Gokul Sharma, Abhishek Thakuri.

Baroda Squad

Vishnu Solanki (c), Ninad Rathva (vc), Bhargav Bhatt, Jyotsnil Singh, Lukman Meriwala, Vishant More, Mitesh Patel, Babashafi Pathan, Mahesh Pithiya, Pratyush Kumar, Abhimanyusingh Rajput, Shashwat Rawat, Soyeb Sopariya.

Bengal Squad

Manoj Tiwary (c), Abishek Porel, Akash Deep, Ankit Mishra, Suvankar Bal, Writtick Chatterjee, Abhishek Das, Durgesh Dubey, Abhimanyu Easwaran, Sudip Kumar Gharami, Koushik Ghosh, Smanta Gupta, Anustup Majumdar, Sayan Mondal, Mukesh Kumar, Ishan Porel, Pradipta Pramanik, Geet Puri, Shahbaz Ahmed.

Bihar Squad

Ashutosh Aman (c), Sakibul Gani (vc), Abhijeet Saket, Baljeet Singh Bihari, Adhiraj Johri, Shivam Kumar, Raghuvendra Pratap Singh, Veer Pratap Singh, Rishav Raj, Anuj Raj, Malay Raj, Yashasvi Rishav, Bipin Saurabbh, Harsh Singh, Sachin Kumar.

Chandigarh Squad

Manan Vohra (c), Abhijeet Garg, Akshit Rana, Arjit Pannu, Arslan Khan, Rohit Dhanda, Gaurav Gambhir, Gaurav Puri, Gurinder Singh, Jagjit Singh, Ankit Kaushik, Bhagmender Lather, Kunal Mahajan, Sandeep Sharma.

Chhattisgarh Squad

Harpreet Singh (c), Shubham Agarwal, Ashutosh Singh, Sanidhya Hurkat, Amandeep Khare, Sourabh Majumdar, Ajay Mandal, Mayank Yadav, Aayush Pandey, Pankaj Kumar Rao, Ravi Kiran, Rishabh Tiwari, Sumit Ruikar, Shahnawaz Hussain, Shashank Singh, Anuj Tiwary.

Delhi Squad

Yash Dhull (c) Anuj Rawat, Ayush Badoni, Harshit Rana, Himmat Singh, Jonty Sidhu, Lalit Yadav, Nitish Rana, Vaibhav Rawal, Ishant Sharma, Hrithik Shokeen, Dhruv Shorey, Simarjeet Singh, Lakshay Thareja, Shivank Vashisht, Pranshu Vijayran, Vikas Mishra, Mayank Yadav.

Goa Squad

Darshan Misal (c), Felix Alemao, Sumiran Amonkar, Amogh Sunil Desai, Samar Dubhashi, Ishaan Gadekar, Deepraj Gaonkar, Lakshay Garg, Snehal Kauthankar, Eknath Kerkar, Siddhesh Lad, Mohit Redkar, Ruthvik Naik, Shubham Desai, Arjun Tendulkar.

Gujarat Squad

Priyank Panchal (c), Het Patel (vc), Saurav Chauhan, Siddharth Desai, Chintan Gaja, Manan Hingrajia, Umang Kumar, Bhargav Merai, Arzan Nagwaswalla, Karan Patel, Hardik Patel, Shen Patel, Tejas Patel, Kathan Patel, Priyesh Patel.

Haryana Squad

Ankit Kumar, Dinesh Bana, Chaitanya Bishnoi, Ajit Chahal, Kapil Hooda, Anshul Kamboj, Aman Kumar, Sanjay Pahal, Amit Rana, Himanshu Rana, Bhuwan Rohilla, Harshit Saini, Nitesh Satyawan, Rohit Sharma, Shivam Chauhan, Nishant Sindhu, Sumit Kumar, Jayant Yadav, Yashu Sharma, Yuvraj Singh.

Himachal Pradesh Squad

Rishi Dhawan (c), Ankit Kalsi (vc), Kanwar Abhinay, Amit Kumar, Vaibhav Arora, Prashant Chopra, Mayank Dagar, Vinay Galetiya, Nikhil Gangta, Gurvinder Singh, Pankaj Jaswal, Praveen Thakur, Raghav Dhawan, Ekant Sen, Shubham Arora, Sidharth Sharma, Sumeet Verma, Akash Vasisht.

Hyderabad Squad

Abhirath Reddy, Tanmay Agarwal, Anikethreddy, Bhagath Varma, Bhavesh Seth, Ajay Dev Goud, Tholkanti Goud, Mickil Jaiswal, Jaweed Ali, Kartikeya Kak, Prateek Reddy, B Punnaiah, Rakshan Readdi, Ravi Teja, Rohit Rayudu, Chandan Sahani, Tanay Thyagarajan.

Jammu & Kashmir Squad

Shubham Pundir (c), Abid Mushtaq, Aquib Nabi, Fazil Rashid, Henan Nazir, Shubham Khajuria, Mujtaba Yousef, Musaif Ajaz, Suryansh Raina, Rohit Sharma, Sahil Lotra, Shivansh Sharma, Tahir Bhat, Umar Nazir Mir, Vivrant Sharma, Yudhvir Singh.

Jharkhand Squad

Saurabh Tiwary (c), Virat Singh, Kumar Deobrat, Kumar Suraj, Anukul Roy, Kumar Kushagra, nazim Siddiqui, Ashish Kumar, Manishi, Sushant Mishra, Shahbaz Nadeem, Utkarsh Singh, Bal Krishna, Pankaj Kumar, Sahil Raj, Vikash Vishal.

Karnataka Squad

Mayank Agarwal (c), Ravikumar (vc), Shreyas Gopal, Krishnappa Gowtham, Shubhang Hegde, Vidwath Kaverappa, Vasuki Koushik, Ronit More, Nikin Jose, Manish Pandey, Srinivas Sharath, BR Sharath, Krishnamurthy Siddharth, Vijaykumar Vyshak.

Kerala Squad

Sanju Samson (c), N Basil, Basil Thampi, Akshay Chandran, Fazil Fanoos, Vathsal Govind, Jalaj Saxena, Sijomon Joseph, Krishna Prasad, Rohan Kunnummal, MD Nidheesh, Rohan Prem, Ponnan Rahul, Shoun Roger, Suresh Sachin, Sachin Baby, Vaisakh Chandran.

Madhya Pradesh Squad

Aditya Shrivastava (c), Rajat Patidar (vc), Anubhav Agarwal, Akshat Raghuwanshi, Avesh Khan, Yash Dubey, Gaurav Yadav, Harsh Gawli, Saransh Jain, Kumar Kartikeya, Himanshu Mantri, Kuldeep Sen, Shubham Sharma.

Maharashtra Squad

Ankeet Bawane (c), Rahul Tripathi, Yash Nahar, Pavan Shah, Naushad Shaikh, Azim Kazi, Vishant More, Satyajeet Bachhav, Avdhoot Dandekar, Taranjitsingh Dhillon, Mukesh Choudhary, Ashay Palkar, Pradeep Dadhe, Divyang Hinganekar, Yash Kshirsagar, Vishal Gite, Nikit Dhumal, Siddhesh Veer, Manoj Ingale, Vicky Ostwal, Kaushal Tambe.

Manipur Squad

Ahmed Shah, Basir Rahman, Bikash Singh, Johnson Singh, Langlonyamba Meitan Keishangbam, L Kishan Singha, Bishworjit Konthoujam, Ronald Longjam, Prafullomani Singh, Pheiroijam Singh, Kishan Thokchom, Kangabam Singh, Rex Rajkumar, Karnajit Yumnam.

Meghalaya Squad

Punit Bisht (c), Dippu Sangma (vc), Abhishek Kumar, Rajesh Bishnoi, Raj Biswa, Akash Choudhary, Kishan Lyngdoh, Lakhan Singh, Sylvester Mylliempdah, Larry Sangma, Bamanbha Shangpliang, Nafees Siddique, Swarajeet Das, Tarique Siddique.

Mizoram Squad

Jehu Anderson, Avinash Yadav, Shreevats Goswami, Taruwar Kohli, G Lalbiakvela, Lalhruaizela, Lalrinchhana, Joseph Lalthankhuma, Rosiamliana Ralte, Remruatdika Ralte, Rinsangzela Hmamte, Vikash Kumar, Bobby Zothansanga, Zothanzuala.

Mumbai Squad

Ajinkya Rahane (c), Armaan Jaffer, Shashank Attarde, Mohit Avasthi, Tusar Deshpande, Royston Dias, Yashasvi Jaiswal, Sarfaraz Khan, Tanush Kotian, Shams Mulani, Musheer Khan, Suved Parkar, Prasad Pawar, Siddharth Raut, Prithvi Shaw, Suryansh Shedge, Hardik Tamore.

Nagaland Squad

Akash Singh, Chetan Bist, Hem Chetri, Chopise Hopongkyu, Rongsen Jonathan, Imliwati Lemtur, Shrikant Mundhe, Nagaho Chishi, Joshua Ozukum, Mungkham Phom, Sedezhalie Rupero, Wahad Ali, Yugandhar Singh, Inakato Zhimomi, Hokaito Zhumomi.

Odisha Squad

Subhranshu Senapati (c), Kartik Biswal, Rajesh Dhuper, Saurabh Kanojia, Sujit Lenka, Basant Mohanty, Subhm Nayank, Rakesh Pattnaik, Govinda Poddar, Debabrata Pradhan, Suryakant Pradhan, Abhishek Raut, Swastik Samal, Biplab Samantray, Anurag Sarangi, Shantanu Mishra, Tarani Sa.

Puducherry Squad

Damodaran Rohit (c), Abin Mathew, S Akshay Jain, Ankit Sharma, Kothandapani Aravind, Arun Karthik Sridhar Ashwath, Gonnabattula Chiranjeevi, Paras Dogra, Satish Jangir, Jay Pandey, Neyan Shyam Kangayan, Jayasundaram Karthikeyan, Marimuthu Vikneshwaran, Manohar Mathavan, Mohit Mittan, Premraj Rajavelu, Raghu Sharma, Thivagar Gopal, Sagar Udeshi.

Punjab Squad

Abhishek Sharma, Anmolpreet Singh, Baltej Singh, Vinay Choudhary, Gurnoor Brar, Harpreet Brar, Jass Inder Singh, Siddarth Kaul, Anmol Malhotra, Mandeep Singh, Mayank Markande, Naman Dhir, Prabhsimran Singh, Ramandeep Singh, Sanvir Singh.

Railways Squad

Shivam Chaudhary, Arindam Ghosh, Amit Kuila, Amit Mishra, Mohammad Saif, Akash Pandey, Akash Pandey, Pratham Singh, Rahul Rawat, Karn Sharma, Vivek Singh, Upendra Yadav, Yuvraj Singh.

Rajasthan Squad

Ashok Menaria (c), Mahipal Lomror (vc), Arafat Khan, Aniket Choudhary, Salman Khan, Yash Kothari, Kamlesh Nagarkoti, Kunal Singh Rathore, Ravi Bishnoi, Samarpit Joshi, Shubham Sharma, Manav Suthar, Abhijeet Tomar.

Saurashtra Squad

Parth Bhut, Harvik Desai, Sheldon Jackson, Dharmendrasinh Jadeja, Chirag Jani, Jay Gohil, Devang Karamta, Prerak Mankad, Navneet Vora, Kushang Patel, Snell Patel, Chetan Sakariya, Tarang Gohel, Arpit Vasavada, Samarth Vyas, Jaydev Unadkat.

Services Squad

Rajat Paliwal (c), Arpit Guleria, Anshul Gupta, Devender Lohchab, Lovekesh Bansal, Pulkit Narang, Nishan Singh, Diwesh Pathania, Poonam Poonia, Rahul Singh, Rabi Chauhan, Shubham Rohilla, Sufiyan Alam.

Sikkim Squad

Akash Liutel, Ankur Malik, Nitesh Gupta, Kiran Regmi, Milesh Lamichaney, Lee Yong Lepcha, Md Saptulla, Pankaj Rawat, Anwesh Sharma, Jeetendra Sharma, Sumit Singh, Chitiz Tamang, Palzor Tamang, Tarun Sharma, Ashish Thapa.

Tamil Nadu Squad

Baba Indrajith (c), Ravisrinivasan Sai Kishore (vc), Affan Khader, Ajith Ram, Baba Aparajith, Aswin Crist, NS Chaturved, Narayan Jagadeesan, R Kavin, Pradosh Ranjan Paul, Sai Sudharsan, Sandeep Warrier, Vijay Shankar, H Trilok Nag, Lakshminarayanan Vignesh.

Tripura Squad

Wriddhiman Saha (c), Amit Ali, Udiyan Bose, Sudip Chatterjee, Bikramkumar Das, Rajat Dey, Bishal Ghosh, Subham Ghosh, Deepak Khatri, Sanjay Majumder, Manisankar Murasingh, Parvez Sultan, Sridam Paul, Sankar Paul, Rana Dutta, Ajay Sarkar, Abhijit Sarkar, Nirupam Sen, Arkaprabha Sinha.

Uttar Pradesh Squad

Karan Sharma (c), Aaqib Khan, Aaradhya Yadav, Priyam Garg, Madhav Kaushik, Kunal Yadav, Akshdeep Nath, Prince Yadav, Ankit Rajpoot, Sameer Choudhary, Shiva Singh, Shivam Mavi, Shivam Sharma, Rinku Singh.

Uttarakhand Squad

Jiwanjot Singh (c), Avneesh Sudha, Himanshi Bisht, Kunal Chandela, Deepak Dhapola, Priyanshu Khanduri, Akash Madhwal, Mayank Mishra, Abhay Negi, Dikshanshi Negi, Rajan Kumar, Akhil Rawat, Swapnil Singh, Aditya Tare, Agrim Tiwari.

Vidarbha Squad

Faiz Fazal (c), Akshay Wadkar (vc), Harsh Dubey, Ganesh Satish, Rajneesh Gurbani, Mohit Kale, Lalit Yadav, Sanjay Raghunath, Aditya Sarwate, Atharva Taide, Aditya Thakare, Akshay Wakhare, Apoorv Wankhade, Siddhesh Wath, Yash Thakur.

Ranji Trophy Winners List

The first edition of the tournament was won by Bombay (now known as Mumbai). Mumbai/Bombay has played in 46 finals and has won a total of 41 Ranji Trophy champions, the most by any team on the Ranji winners list.

Season Winner Runner-up
2021-22 Madhya Pradesh Mumbai
2019–20 Saurashtra Bengal
2018–19 Vidarbha Saurashtra
2017–18 Vidarbha Delhi
2016–17 Gujarat Mumbai
2015–16 Mumbai Saurashtra
2014–15 Karnataka Tamil Nadu
2013–14 Karnataka Maharashtra
2012–13 Mumbai Saurashtra
2011–12 Rajasthan Tamil Nadu
2010–11 Rajasthan Baroda
2009–10 Mumbai Karnataka
2008–09 Mumbai Uttar Pradesh
2007–08 Delhi Uttar Pradesh
2006–07 Mumbai Bengal
2005–06 Uttar Pradesh Bengal
2004–05 Railways Punjab
2003–04 Mumbai Tamil Nadu
2002–03 Mumbai Tamil Nadu
2001–02 Railways Baroda
2000–01 Baroda Railways
1999–00 Mumbai Hyderabad
1998–99 Karnataka
Madhya Pradesh
1997–98 Karnataka Uttar Pradesh
1996–97 Mumbai Delhi
1995–96 Karnataka Tamil Nadu
1994–95 Bombay Punjab
1993–94 Bombay Bengal
1992–93 Punjab Maharashtra
1991–92 Delhi Tamil Nadu
1990–91 Haryana Bombay
1989–90 Bengal Delhi
1988–89 Delhi Bengal
1987–88 Tamil Nadu Railways
1986–87 Hyderabad Delhi
1985–86 Delhi Haryana
1984–85 Bombay Delhi
1983–84 Bombay Delhi
1982–83 Karnataka Bombay
1981–82 Delhi Karnataka
1980–81 Bombay Delhi
1979–80 Delhi Bombay
1978–79 Delhi Karnataka
1977–78 Karnataka Uttar Pradesh
1976–77 Bombay Delhi
1975–76 Bombay Bihar
1974–75 Bombay Karnataka
1973–74 Karnataka Rajasthan
1972–73 Bombay Tamil Nadu
1971–72 Bombay Bengal
1970–71 Bombay Maharashtra
1969–70 Bombay Rajasthan
1968–69 Bombay Bengal
1967–68 Bombay Madras
1966–67 Bombay Rajasthan
1965–66 Bombay Rajasthan
1964–65 Bombay Hyderabad
1963–64 Bombay Rajasthan
1962–63 Bombay Rajasthan
1961–62 Bombay Rajasthan
1960–61 Bombay Rajasthan
1959–60 Bombay Mysore
1958–59 Bombay Bengal
1957–58 Baroda Services
1956–57 Bombay Services
1955–56 Bombay Bengal
1954–55 Madras Holkar
1953–54 Bombay Holkar
1952–53 Holkar Bengal
1951–52 Bombay Holkar
1950–51 Holkar Gujarat
1949–50 Baroda Holkar
1948–49 Bombay Baroda
1947–48 Holkar Bombay
1946–47 Baroda Holkar
1945–46 Holkar Baroda
1944–45 Bombay Holkar
1943–44 Western India Bengal
1942–43 Baroda Hyderabad
1941–42 Bombay Mysore
1940–41 Maharashtra Madras
1939–40 Maharashtra
United Provinces
1938–39 Bengal
Southern Punjab
1937–38 Hyderabad Nawanagar
1936–37 Nawanagar Bengal
1935–36 Bombay Madras
1934–35 Bombay Northern India