T20 Blast
T20 Blast

Table of Contents

T20 Blast 2021 Schedule and Squad: T20 Blast is one of the longest-running T20 Cricket leagues which runs for about 2 months. Usually every year it starts in July and ends in September.

Notts Outlaws are the defending champions of the Tournament. While surrey are the Runner Ups. Leicestershire Foxes is the most successful team in T20 Blast with Three Titles

T20 Blast 2021 Schedule 

A total of 133 matches played between 18 county teams of England and Wales in the last season. The League stage is divided into two divisions North Divison and South Division. The tournament is set to begin on June 9, with Finals Day to take place at Edgbaston on September 18.

 

Date Match Venue Time(GMT)
Jun 09 Lancashire vs Derbyshire, North Group Emirates Old Trafford, Manchester 01:30 PM
Worcestershire vs Nottinghamshire, North Group New Road, Worcester 04:30 PM
Kent vs Hampshire, South Group St Lawrence Ground, Canterbury 05:30 PM
Somerset vs Essex, South Group The Cooper Associates County Ground, Taunton 05:30 PM
June 10 Glamorgan vs Gloucestershire, South Group Sophia Gardens, Cardiff 05:30 PM
Middlesex vs Surrey, South Group Lord’s, London 05:30 PM
Lancashire vs Leicestershire, North Group Emirates Old Trafford, Manchester 05:30 PM
Yorkshire vs Warwickshire, North Group Headingley, Leeds 05:30 PM
June 11 Leicestershire vs Derbyshire, North Group Grace Road, Leicester 05:30 PM
Nottinghamshire vs Warwickshire, North Group Trent Bridge, Nottingham 05:30 PM
Northamptonshire vs Worcestershire, North Group County Ground, Northampton 05:30 PM
Somerset vs Surrey, South Group The Cooper Associates County Ground, Taunton 05:30 PM
Essex vs Hampshire, South Group County Ground, Chelmsford 05:30 PM
Durham vs Yorkshire, North Group Riverside Ground, Chester-le-Street 05:30 PM
Kent vs Middlesex, South Group St Lawrence Ground, Canterbury 05:30 PM
Gloucestershire vs Sussex, South Group County Ground, Bristol 05:30 PM
June 12 Sussex vs Hampshire, South Group County Ground, Hove 05:30 PM
June 13 Leicestershire vs Durham, North Group Grace Road, Leicester 01:30 PM
Derbyshire vs Warwickshire, North Group County Ground, Derby 01:30 PM
Northamptonshire vs Nottinghamshire, North Group County Ground, Northampton 01:30 PM
Glamorgan vs Essex, South Group Sophia Gardens, Cardiff 01:30 PM
Worcestershire vs Lancashire, North Group New Road, Worcester 01:30 PM
Kent vs Gloucestershire, South Group St Lawrence Ground, Canterbury 01:30 PM
June 14 Surrey vs Glamorgan, South Group Kennington Oval, London 05:30 PM
June 15 Derbyshire vs Lancashire, North Group County Ground, Derby 05:30 PM
Northamptonshire vs Warwickshire, North Group County Ground, Northampton 05:30 PM
Somerset vs Kent, South Group The Cooper Associates County Ground, Taunton 05:30 PM
Essex vs Sussex, South Group County Ground, Chelmsford 05:30 PM
Middlesex vs Hampshire, South Group Radlett Cricket Club, Radlett 05:30 PM
Durham vs Nottinghamshire, North Group Riverside Ground, Chester-le-Street 05:30 PM
Yorkshire vs Leicestershire, North Group Headingley, Leeds 05:30 PM
June 16 Worcestershire vs Yorkshire, North Group New Road, Worcester 05:30 PM
Glamorgan vs Kent, South Group Sophia Gardens, Cardiff 05:30 PM
Leicestershire vs Warwickshire, North Group Grace Road, Leicester 05:30 PM
June 17 Derbyshire vs Northamptonshire, North Group County Ground, Derby 05:30 PM
Middlesex vs Gloucestershire, South Group Radlett Cricket Club, Radlett 05:30 PM
Surrey vs Sussex, South Group Kennington Oval, London 05:30 PM
Durham vs Lancashire, North Group Riverside Ground, Chester-le-Street 05:30 PM
June 18 Worcestershire vs Northamptonshire, North Group New Road, Worcester 05:30 PM
Nottinghamshire vs Derbyshire, North Group Trent Bridge, Nottingham 05:30 PM
Essex vs Gloucestershire, South Group County Ground, Chelmsford 05:30 PM
Sussex vs Somerset, South Group County Ground, Hove 05:30 PM
Glamorgan vs Middlesex, South Group Sophia Gardens, Cardiff 05:30 PM
Surrey vs Hampshire, South Group Kennington Oval, London 05:30 PM
Yorkshire vs Durham, North Group Headingley, Leeds 05:30 PM
Warwickshire vs Lancashire, North Group Edgbaston, Birmingham 05:30 PM
June 19 Somerset vs Glamorgan, South Group The Cooper Associates County Ground, Taunton 06:00 PM
June 20 Northamptonshire vs Leicestershire, North Group County Ground, Northampton 01:30 PM
Lancashire vs Nottinghamshire, North Group Emirates Old Trafford, Manchester 01:30 PM
Durham vs Warwickshire, North Group Riverside Ground, Chester-le-Street 01:30 PM
Yorkshire vs Derbyshire, North Group Headingley, Leeds 01:30 PM
Kent vs Essex, South Group St Lawrence Ground, Canterbury 01:30 PM
Gloucestershire vs Hampshire, South Group County Ground, Bristol 01:30 PM
June 21 Surrey vs Essex, South Group Kennington Oval, London 05:30 PM
June 22 Gloucestershire vs Kent, South Group County Ground, Bristol 05:30 PM
Sussex vs Glamorgan, South Group County Ground, Hove 05:30 PM
Derbyshire vs Leicestershire, North Group County Ground, Derby 05:30 PM
Nottinghamshire vs Worcestershire, North Group Trent Bridge, Nottingham 05:30 PM
June 23 Surrey vs Somerset, South Group Kennington Oval, London 05:30 PM
Durham vs Northamptonshire, North Group Riverside Ground, Chester-le-Street 05:30 PM
Yorkshire vs Worcestershire, North Group Headingley, Leeds 05:30 PM
June 24 Warwickshire vs Derbyshire, North Group Edgbaston, Birmingham 05:30 PM
Middlesex vs Essex, South Group Lord’s, London 05:30 PM
Gloucestershire vs Glamorgan, South Group County Ground, Bristol 05:30 PM
June 25 Worcestershire vs Durham, North Group New Road, Worcester 05:30 PM
Leicestershire vs Yorkshire, North Group Grace Road, Leicester 05:30 PM
Derbyshire vs Nottinghamshire, North Group County Ground, Derby 05:30 PM
Northamptonshire vs Lancashire, North Group County Ground, Northampton 05:30 PM
Somerset vs Hampshire, South Group The Cooper Associates County Ground, Taunton 05:30 PM
Essex vs Kent, South Group County Ground, Chelmsford 05:30 PM
Sussex vs Gloucestershire, South Group County Ground, Hove 05:30 PM
Surrey vs Middlesex, South Group Kennington Oval, London 05:30 PM
June 26 Warwickshire vs Durham, North Group Edgbaston, Birmingham 01:30 PM
Yorkshire vs Northamptonshire, North Group Headingley, Leeds 01:30 PM
Nottinghamshire vs Lancashire, North Group Trent Bridge, Nottingham 01:30 PM
June 27 Surrey vs Sussex, South Group Kennington Oval, London 01:30 PM
Middlesex vs Glamorgan, South Group Radlett Cricket Club, Radlett 01:30 PM
Worcestershire vs Leicestershire, North Group New Road, Worcester 01:30 PM
June 28 Hampshire vs Middlesex, South Group The Rose Bowl, Southampton 05:30 PM
Kent vs Somerset, South Group St Lawrence Ground, Canterbury 05:30 PM
June 29 Glamorgan vs Surrey, South Group Sophia Gardens, Cardiff 05:30 PM
Sussex vs Kent, South Group County Ground, Hove 05:30 PM
Essex vs Somerset, South Group County Ground, Chelmsford 05:30 PM
Leicestershire vs Northamptonshire, North Group Grace Road, Leicester 05:30 PM
June 30 Northamptonshire vs Durham, North Group County Ground, Northampton 05:30 PM
Warwickshire vs Yorkshire, North Group Edgbaston, Birmingham 05:30 PM
Hampshire vs Surrey, South Group The Rose Bowl, Southampton 05:30 PM
July 1 Nottinghamshire vs Leicestershire, North Group Trent Bridge, Nottingham 05:30 PM
Essex vs Glamorgan, South Group County Ground, Chelmsford 05:30 PM
Middlesex vs Sussex, South Group Lord’s, London 05:30 PM
Lancashire vs Worcestershire, North Group Emirates Old Trafford, Manchester 05:30 PM
Gloucestershire vs Somerset, South Group County Ground, Bristol 05:30 PM
July 2 Derbyshire vs Worcestershire, North Group County Ground, Derby 05:30 PM
Somerset vs Middlesex, South Group The Cooper Associates County Ground, Taunton 05:30 PM
Glamorgan vs Sussex, South Group Sophia Gardens, Cardiff 05:30 PM
Durham vs Leicestershire, North Group Riverside Ground, Chester-le-Street 05:30 PM
Yorkshire vs Lancashire, North Group Headingley, Leeds 05:30 PM
Warwickshire vs Nottinghamshire, North Group Edgbaston, Birmingham 05:30 PM
Kent vs Surrey, South Group St Lawrence Ground, Canterbury 05:30 PM
Hampshire vs Gloucestershire, South Group The Rose Bowl, Southampton 05:30 PM
July 9 Gloucestershire vs Middlesex, South Group College Ground, Cheltenham 01:30 PM
Worcestershire vs Warwickshire, North Group New Road, Worcester 4:30 PM
Hampshire vs Somerset, South Group The Rose Bowl, Southampton 05:30 PM
Lancashire vs Northamptonshire, North Group Emirates Old Trafford, Manchester 05:30 PM
Durham vs Derbyshire, North Group Riverside Ground, Chester-le-Street 05:30 PM
Surrey vs Kent, South Group Kennington Oval, London 05:30 PM
Sussex vs Essex, South Group County Ground, Hove 05:30 PM
Nottinghamshire vs Yorkshire, North Group Trent Bridge, Nottingham 05:30 PM
July 16 Hampshire vs Essex, South Group The Rose Bowl, Southampton 01:00 PM
Gloucestershire vs Surrey, South Group College Ground, Cheltenham 01:30 PM
Warwickshire vs Worcestershire, North Group Edgbaston, Birmingham 05:30 PM
Lancashire vs Durham, North Group Emirates Old Trafford, Manchester 05:30 PM
Middlesex vs Kent, South Group Lord’s, London 05:30 PM
Glamorgan vs Somerset, South Group Sophia Gardens, Cardiff 05:30 PM
Northamptonshire vs Derbyshire, North Group County Ground, Northampton 05:30 PM
Leicestershire vs Nottinghamshire, North Group Grace Road, Leicester 05:30 PM
Hampshire vs Sussex, South Group The Rose Bowl, Southampton 05:30 PM
June 17 Lancashire vs Yorkshire, North Group Emirates Old Trafford, Manchester 05:30 PM
June 18 Hampshire vs Glamorgan, South Group The Rose Bowl, Southampton 01:30 PM
Leicestershire vs Worcestershire, North Group Grace Road, Leicester 01:30 PM
Nottinghamshire vs Durham, North Group Trent Bridge, Nottingham 01:30 PM
Somerset vs Gloucestershire, South Group The Cooper Associates County Ground, Taunton 01:30 PM
Essex vs Middlesex, South Group County Ground, Chelmsford 01:30 PM
Warwickshire vs Northamptonshire, North Group Edgbaston, Birmingham 01:30 PM
Derbyshire vs Yorkshire, North Group Queen’s Park, Chesterfield 01:30 PM
Kent vs Sussex, South Group St Lawrence Ground, Canterbury 01:30 PM
August 24 TBC vs TBC, Quarter Final 1 TBC 05:30 PM
August 25 TBC vs TBC, Quarter Final 2 TBC 05:30 PM
August 26 TBC vs TBC, Quarter Final 3 TBC 05:30 PM
August 27 TBC vs TBC, Quarter Final 4 TBC 05:30 PM
September 18 TBC vs TBC, Semi Final 1 Edgbaston, Birmingham 10:00 AM
September 18 TBC vs TBC, Semi Final 2 Edgbaston, Birmingham 01:30 PM
September 18 TBC vs TBC, Final Edgbaston, Birmingham 05:15 PM

 

T20 Blast 2021 all Team Squad 

The Complete Team Squad and Players list is not yet announced by the Officials. The following Team Squad is of the Previous Season. We will update the team squad as soon as announced by the officials.

North Group

Birmingham Bears (Warwickshire)

Adam Hose, Dom Sibley, Dan Mousley, Ed Pollock, Hanuma Vihari, Pieter Malan, Robert Yates, Sam Hain, Alex Thomson, Chris Woakes, Jacob Bethell, Matthew Lamb, Tim Bresnan, Will Rhodes (C), Michael Burgess (WK), Craig Miles, Danny Briggs, Ethan Brookes, George Furrer, George Garrett, Henry Brookes, Jake Lintott, Liam Norwell, Manraj Johal, Oliver Hannon-Dalby, Olly Stone, Ryan Sidebottom

Derbyshire Falcons (Derbyshire)

Billy Godleman, Luis Reece, Wayne Madsen, Alex Hughes (C), Leus du Plooy, Matthew Critchley, Fynn Hudson-Prentice, Matt McKiernan, Brooke Guest (WK), Michael Cohen, Samuel Conners, Thomas Wood, Anuj Dal, Nils Priestley, Ben McDermott, Nick Hotslake

Durham 

Alex Lees, Graham Clark, Jack Burnham, Michael Jones, Sean Dickson, Will Young, Alex Thomson, Ben Raine, Ben Stokes, Cameron Steel, Matt Salisbury, Paul Coughlin, Scott Borthwick (C), Cameron Bancroft, David Bedingham, Stuart Poynter (WK), Brydon Carse, Liam Trevaskis, Mark Wood, Matty Potts, Ned Eckersley, Chris Rushworth, Jack Campbell, Oliver Gibson

Lancashire Lightning

Keaton Jennings, Liam Livingstone, Luke Wells, Owais Shah, Danny Lamb, Shreyas Iyer, Alex Davies (WK), Steven Croft, Dane Vilas (C), Josh Bohannon, Rob Jones, Danny Lamb, Tom Hartley, Tom Bailey, Liam Hurt, Finn Allen, Jos Buttler, George Balderson, George Lavelle, Edwin Moulton, George Burrows, Jack Blatherwick, Jack Morley, James Anderson, Jackson Bird, Matt Parkinson, Richard Gleeson, Saqib Mahmood

Leicestershire Foxes 

George Rhodes, Hassan Azad, Harry Dearden, Marcus Harris, Nick Welch, Rishi Patel, Sam Evans, Aaron Lilley, Ben Mike, Colin Ackermann (C), Scott Steel, Harry Swindells (WK), Lewis Hill, Sam Bates, Alex Evans, Callum Parkinson, Chris Wright, Dieter Klein, Ed Barnes, Gavin Griffiths, Nathan Bowley, Will Davis

Northants Steelbacks (Northamptonshire)

Richard Levi, Joshua Cobb (C), Adam Rossington(WK), Alex Wakely, Saif Zaib, Graeme White, Ben Sanderson, Nathan Buck, Brandon Glover, Ben Curran, Charlie Thurston, Emilio Gay, Gareth Berg, Luke Procter, Rob Keogh, Tom Taylor, Ricardo Vasconcelos, Curtley-Jack White, Graeme White, Simon Karrigon, Wayne Parnell

Notts Outlaws (Nottinghamshire)

Alex Hales, Joe Clarke, Ben Duckett, Tom Moores (wk), Daniel Christian, Steven Mullaney (C), Samit Patel, Luke Fletcher, Jake Ball, Zak Chappell, Tom Barber, Toby Pettman, Stuart Broad, Matthew Carter, Liam Patterson-White, Harry Gurney, Dane Patterson, Brett Hutton, Haseeb Hameed, Sol Budinger, Ben Compton, Ben Slater, Dane Schadendorf, Peter Trego, Lyndon James, Joey Evison

Worcestershire Rapids

Daryl Mitchell, Jack Haynes, Joshua Dell, Mitchell Stanley, Riki Wessels, Ross Whiteley, Tom Fell, Brett D’Oliveira, Joe Leach (C), Moeen Ali, Alex Milton (WK), Ben Cox, Gareth Roderick, Adam Finch, Alzarri Joseph, Charlie Morris, Dillon Pennington, Ed Barnard, Josh Tongue, Pat Brown

Yorkshire Vikings 

Adam Lyth, Tom Kohler-Cadmore, Joe Root, Harry Brook, Will Fraine, Jonathan Tattersall (wk), Jordan Thompson, Matthew Fisher, Josh Sullivan, Jack Shutt, Duanne Olivier, Dominic Leech, Dom Bess, Ben Coad, Adil Rashid, Jonny Bairstow, Harry Duke, Ben Birkhead, George Hill, Mathew Pillans, Josh Poysden, Dawid Malan, Gary Ballance, James Wharton, Matthew Revis, Tom Loten, David Willey, Matthew Waite, Steven Patterson (C)

South Group Squad

Essex Eagles 

Cameron Delport, Varun Chopra, Tom Westley (C), Daniel Lawrence, Ryan ten Doeschate, Adam Wheater (WK), Paul Walter, Simon Harmer, Shane Snater, Aaron Beard, Feroze Khushi, Nick Browne, Sir Alastair Cook, Michael Pepper, William Buttleman, Adam Zampa, Aron Nijjar, Ben Allison, Jack Plom, Sam Cook, Peter Siddle, Jamie Porter

Glamorgan 

Chris Cooke (C & wk), Kiran Carlson, Callum Taylor, Andrew Balbirnie, Billy Root, Daniel Douthwaite, Andrew Salter, Timm van der Gugten, Prem Sisodiya, Colin Ingram, Marnus Labuschagne, Nicholas Selman, David Lloyd, Michael Neser, Joe Cooke, Roman Walker, Ruaidhri Smith, Michael Hogan, Kames Weighell, Jamie Mcllroy, Alex Horton

Gloucestershire 

Miles Hammond, Chris Dent (C), Ian Cockbain, Ryan Higgins, James Bracey (WK), Jack Taylor, George Scott, Graeme van Buuren, Tom Smith, David Payne, Matt Taylor, George Hankins, Kraigg Brathwaite, Tom Price, Benny Howell, Olivier Price, Tom Lace, Daniel Worrall, Harry Hankins, Jared Warner, Josh Shaw

Hampshire 

Tom Alsop, Sam Northeast, Lewis McManus (wk), James Fuller, Ian Holland, Scott Currie, Ajeet Dale, Brad Wheal, Kyle Abbott, Mason Crane, Chris Wood, Ryan Stevenson, Mohammad Abbas, Keith Barker, Liam Dawson, Aneurin Donald, Felix Organ, Joe Weatherley, D’Arcy Short, James Vince (C)

Kent Spitfires 

Daniel Bell-Drummond (C), Zak Crawley, Oliver Robinson (wk), Jack Leaning, Alex Blake, Jordan Cox, Grant Stewart, Matt Milnes, Imran Qayyum, Fred Klaassen, Joe Denly, Tawanda Muyeye, Darren Stevens, Miguel Cummins, Mohammad Amir, Nathan Gilcrhsit, Qais Ahmad, Tim Groenewald, Matthew Quinn, Harry Podmote, Heino Kuhn, Ollie Robinson, Sam Billings, Hamidullah Qadri

Middlesex 

Max Holden, Stephen Eskinazi, Martin Andersson, Nick Gubbins, John Simpson (wk), James Harris, Tom Helm, Nathan Sowter, Steven Finn (C), Eoin Morgan, Joshua De Caires, Sam Robson, Luke Hollman, Mitchell Marsh, Paul Stirling, Jack Davies, Joe Cracknell, Peter Handscomb, Robbie White, Blake Cullen, Mujeeb Ur Rahman, Thilan Walallawita, Tim Murtagh, Toby Roland-Jones

Somerset 

Steven Davies (wk), Devon Conway, Will Smeed, Tom Abell (C), Lewis Goldsworthy, Lewis Gregory, Tom Lammonby, Craig Overton, Roelof van der Merwe, Ollie Sale, Max Waller, Merchant de Lange, Josh Davey, Jack Leach, Jack Brooks, Ned Leonard, Kasey Aldridge, Ben Green, Eddie Byrom, James Hildreth, Sam Young, Tom Banton

Surrey 

Will Jacks, Hashim Amla, Ben Foakes (wk), Rory Burns (C), Jamie Smith, Rikki Clarke, Jamie Overton, Liam Plunkett, Gus Atkinson, Daniel Moriarty, Reece Topley, Tom Curran, Sean Abbott, Nicholas Kimber, Matt Dunn, Kemar Roach, James Taylor, Jade Dernbach, Gareth Batty, Conor McKerr, Ollie Pope, Sam Curran, Nico Reifer, Ben Geddes, Laurie Evans, Jason Roy, Mark Stoneman, Ryan Patel, Jordan Clark, Amar Virdi,

Sussex Sharks 

Philip Salt (wk), Luke Wright (C), Calum Macleod, Delray Rawlins, David Wiese, Ravi Bopara, Aaron Thomason, George Garton, Ollie Robinson, Will Beer, Danny Briggs, Ben Brown, Henry Crocombe, Mitchell Claydon, Stuart Meaker, Tymal Mills.

How to Watch T20 Blast in UK?

Sky Sports Cricket, Now TV, BBC Radio

According to the news, most of the league stage matches will not broadcast but the selected league and every knockout matches of the English T20 Blast Live telecast in UK and worldwide.

Sky Sports is the official broadcaster for Vitality T20 Blast 2020. You can watch English Domestic T20 tournament some matches live on Sky Sports Cricket. Cricket fans can also watch England Vitality T20 Blast 2020 online live streaming on iPhone, iPad, PC, and Android smartphones with NOW TV and Sky Go.

How to Watch T20 Blast in India?

Fans can watch the Vitality T20 Blast on the Star Sports Network. Vitality T20 Blast live streaming will be available on the websites of the respective county cricket teams.

Video highlights of the televised matches will be hosted on the ECB website. BBC Local Radio will also broadcast live commentary of every match in the competition.

Country Channel
India & Subcontinent Star Sports
Pakistan Ten Sports Pakistan, PTV Sports
Bangladesh Gazi TV (GTV)
South Africa SuperSport
Canada Willow TV Canada
USA Willow TV
UK Sky Sports Cricket
Australia Fox Sports
Malaysia Astro Cricket HD
New Zealand SKY Sport NZ

How to Watch Highlights of T20 Blast?

Vitality Blast, the official YouTube channel of the T20 Blast is highly likely to upload highlights of the tournament on a regular basis. You can watch the regular highlights on the following youtube channels and YouTube channels of county teams.

Following are the YouTube channels of the respective Country teams.

How to Buy Tickets for T20 Blast 2021?

Fans can book their tickets from March 1 via the official website of the T20 Blast. ECB mentioned the COVID19 refund policies for the user’s convenience.

You can book your tickets by clicking–> here.

Also Read: T20 Blast Winners List and Runners List Since 2003

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here